Chipsety Intel

Společnost Intel podobně jako AMD vyvíjí a vyvíjí čipové sady (chipsets) pouze pro svoji platformu.

Patice LGA775 byla u Intelu v desktopu první paticí typu LGA a vydržela na trhu velmi dlouho. Do této patice patřila řada procesorů Pentiem 4 počínaje a procesory Core 2 Quad konče. „Kompatibilní“ s ní byla také hromada čipsetů nejen od Intelu, ale i dalších výrobců.


V roce 2010 Intel rozdělil svou nabídku platforem pro desktopové počítače na
Hi-endový LGA 20xx ( u AMD TR4) a LGA 11xx pro výkonný mainstream a posléze i levné počítače (u AMD AM4).

Procesory prřevzaly významné funkce northbridge přímo na sebe, takže již obsahují rozhraní pro komunikaci s kartami (PCI Express 2.0 x16), pro komunikaci s čipesetem (Platform Controller Hub), využívají sběrnici Direct Media Interface - DMI (tedy ne QPI jako u LGA 1366) a mají také dvoukanálové paměťové řadiče pro DDR3, zatímco CPU v LGA 1366 mají tříkanálové. A ani zde nechybí technologie Turbo Core.

 

Pro nejvyšší Hi-End a nejvýkonnější procesory je to řada LGA 20xx, která začala rozdělením u paticeLGA 1366 a pokračuje tak přes LGA 2011 až k nejnovější LGA 2011-v3. Tato platforma je zaměřená na velký hrubý výkon procesorů a není zde ani integrované grafické jádro v procesoru. Veškeré ostatní funkce severního můstku (Northbridge) už převzal procesor (CPU). Každá z patic má jediný chipset vybavený tím nejlepším co bylo možné v danou dobu nabídnout.

 

Naproti tomu platforma určená pro domácí a kancelářské využití nese označení LGA 11xx a zahrnuje celou řadu procesorů od Celeronů, přes Pentia až po Core i3, i5 a i7. I zde již veškeré funkce severního můstku (Northbridge) převzal procesor a navíc je zde už i integrovaný grafický čip v procesoru.
Toto rozdělení začalo paticí LGA1156 (podle počtů pinů/plošek v patici), pokračovalo přes LGA 1155, LGA 1150,  LGA 1151, LGA 1200 a LGA 1700.
Nabídka chipsetů (PCH) pro tyto patice se ještě mírně dělí na domácí a kancelářské podle výbavy a každá z patic má svoji řadu vydávanou v době uvedení příslušné patice a procesorů.

Přehledné rozdělení čipsetů na wikipedii.

 


Pravidla označení čipové sady INTEL
Čipové sady INTEL lze rozdělit na dva sektory a sice na sektor "spotřebitelský" určený pro domácí používání (internet, úprava fotek,přehrávání videa a pod.) a hraní her, označení H a Z, kdy "Z" značí nejvyšší třídu a je zde hlavně schopnost přetaktování. Naproti tomu druhý sektor je určen do podnikové sféry a má označení B a Q.

Něco málo z historie čipsetů pro Intel.