Operační paměť je nezbytnou součástí každého moderního výpočetního zařízení.

Operační paměť počítače slouží ke krátkodobému uložení dat pro zpřístupnění pevného disku, a programů, se kterými právě počítač, resp. procesor aktuálně pracuje, pracoval nebo bude pracovat.Když se spustí program, dojde k jeho zavedení do operační paměti a teprve zde jej dokáže procesor instrukci za instrukcí vykonávat.

Operační paměť najdeme jak u počítačů všech druhů a velikostí, tak i u mobilních telefonů a tak dále.

Paměti RAM nutně potřebují napájení pro udržení informací (jsou tzv. volativní). Tuto nevýhodu ovšem dorovnává výhoda přenosové rychlosti, která umožňuje například rychlé probuzení z režimu spánku.

V případě dočasných pamětí se bavíme o známé zkratce DDR (Double-Data-Rate), což je typ SDRAM (Synchronous Dynamic Random Access Memory).
 

Existují i DDR paměti používané v mobilních telefonech – Mobile DDR a další, ty mají ovšem mírně uzpůsobené parametry k těmto specifickým účelům. Drtivá většina platforem ale jako operační paměť používá dnes formát DDR3 (1,5V) nebo úspornější DDR3L (1,35V). Fyzicky se pak liší moduly pro desktop a moduly pro mobilní PC (SO-DIMM).
Standard DDR3 byl ustanoven již v roce 2005 a v roce 2007 byly uvedeny na trh jako nástupce DDR2. Až v roce 2010 pak v prodejích překonaly DDR2 a staly se aktuálním formátem a od té doby zcela dominují.

Nástupce v podobě DDR4 se čekal dříve. Oznámen byl už v roce 2010 a první vzorky už v roce 2012. Nakonec však dorazil na trh s první platformou až v roce 2014 s nástupem platformy Intel X99 (a serverové verze).

parametry paměti

  • Kapacita: – množství informací, které je možné do paměti uložit
  • Přístupová doba: – doba, kterou je nutné čekat od zadání požadavku, než paměť zpřístupní požadovanou informaci
  • Přenosová rychlost: – množství dat, které lze z paměti přečíst (do ní zapsat) za jednotku času

Jedná se o dočasnou úložnu zpracovávaných dat procesorem s velmi rychlým přístupem a značnou kapacitou. Operační paměť najdeme jak u počítačů všech druhů a velikostí, tak i u mobilních telefonů a tak dále.
 

Pozor na bitovou verzi systému Windows.

32bitový systém nevyužije více jak 4GB (ve skutečnosti jen něco kolem 3,2GB – závisí na množství dalšího hardwaru) paměti. Je to tím, že nemá dostatek prostoru k adresaci. Novější 64bitové Windows a všechny Linuxové systémy mají již rozsah pro adresováni na dnešní dobu dostatečný (to jest 8GB a více), jak pro obsluhu celé paměti, tak pro adresaci dalších zařízení (grafika, procesor, přídavná zařízení a sběrnice).

http://pc-tip.webnode.cz/typy-operacnich-pameti-pro-pc/