Základní deska

(anglicky mainboard či motherboard)

představuje základní hardware většiny počítačů. Hlavním účelem základní desky je propojit jednotlivé součástky počítače do základní deskafungujícího celku a poskytnout jim elektrické napájení. Postupem času se funkce základní desky rozšiřovala v tom, že sama začínala obsahovat některé součástky počítače, které se do ní dříve musely zapojovat zvlášť.

Typická základní deska umožňuje zapojení procesoru a operační paměti. Další komponenty (např. grafické karty, zvukové karty, pevné disky, mechaniky) se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo kabelů, které se zastrkávají do příslušných konektorů. Na základní desce je dále umístěna energeticky nezávislá paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS, který slouží k oživení počítače hned po spuštění.
Nejdůležitější integrované obvody jsou zabudovány v čipové sadě (anglicky chipset). Fyzicky může jít buď jenom o jeden čip, nebo dva (v tom případě se označují jako northbridge a southbridge). Čipová sada rozhoduje, jaký procesor je možné k základní desce připojit.
Základní deska nabízí elektrické přípojky, kterými komunikuje s ostatními komponenty systému.

Čipová sada určuje do jisté míry vlastnosti a schopnosti základní desky.

Rozšiřující sloty umožňují připojit k počítači další zařízení. Postupem času se vyvinul velký počet druhů. Odlišují se zejména přenosovými rychlostmi a schopnostmi napájet připojená zařízení.
ISA – Dnes již nepoužívané.
EISA – Dnes již nepoužívané. Rozšíření ISA slotu.
VESA – Dnes již nepoužívané. Určeno pro grafické karty
PCI – Dříve běžně používaný slot pro všechny rozšiřující karty, později už nestačil požadavkům grafických karet. V současnosti je vytlačován PCI Express slotem.
AGP – Slot navržen speciálně pro grafické karty. Je výrazně rychlejší než PCI. V nových deskách se používá modernější PCI Express
PCI Express – Nástupce PCI a AGP. Funguje jako univerzální sběrnice pro připojení jakéhokoliv standardního typu přídavných karet (grafické, zvukové, síťové a další karty). Dosahuje mnohem vyšších přenosových rychlostí než předchůdci.

Zařízení, která se běžně integrují do základních desek
Zvuková karta
Grafická karta – zejména u kancelářských počítačů a notebooků
Síťová karta
Super I/O čip
Řadiče pevných disků

Velikost základní desky a její uspořádání
Existuje několik typů, např.:
ATX – vytvořen firmou Intel v roce 1995. Dnes patří k nejpoužívanějším.
microATX – zmenšená verze ATX. O 25 % kratší. Obsahuje méně rozšiřujících slotů. Dnes patří k nejpoužívanějším zejména v kancelářských počítačích.
PC/XT – vytvořen firmou IBM. První deska pro domácí počítače. Vzhledem k tomu, že měla otevřenou specifikaci, tak bylo vyráběno mnoho jejích klonů a stala se de facto standardem.
AT form factor (Advanced Technology) – vytvořen firmou IBM. Následovník PC/XT a předchůdce ATX. Velmi populární za éry procesorů Intel 80386.
Baby AT – zmenšená varianta AT.
ETX – používán v embedded počítačích.
FlexATX
LPX
NLX – nízko profilová základní deska. Vytvořena v roce 1997.
BTX (Balanced Technology Extended) – vytvořen firmou Intel. Měl nahradit ATX. Lepší chlazení a napájení. Příliš se neujal.
Mini-ITX – velmi malé. Malá rozšiřitelnost. Používá se převážně pro multimediální centra.