Chipsety AMD

Společnost AMD vyvíjela čipsety pouze pro svoji platformu, ale vývoj ukončila s příchodem Socket A. S odkoupením společnosti ATI získala i jejich čipsety, které nadále vyvíjí, ale zase pouze pro svoji platformu.

Sockety AM (AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+) mají podle klasického modelu CPU + Northbridge + Southbridge. AMD vydává sérii chipsetů zároveň s uváděním nových patic na trh.

Sockety FM (FM1 / FM2 / FM2+)  jako další krok na cestě k integraci procesorových a grafických jader (Fusion) a znamenaly menší revoluci, kterou AMD podpořilo uvedením nové třídy procesorů. Šlo o jednotky APU, čili Accelerated Processing Unit vybavené procesorovými jádry a výkonnou grafikou, které vstoupily na trh rovněž jako A-Series. Tyto sockety už nepotřebují Northbridge, jejich funkci plně převzal procesor (APU). Takže je zde model CPU - Southbridge.

Socket AM4 vydaný počátkem roku 2017 sdružuje všechny dosavadní platformy AMD vyjma absolutního High-Endu.

  • Platforma AM - procesory Ryzen bez grafického jádra
  • Platforma FM - výkonná APU Ryzen + Vega

V polovině roku 2017 vychází socket TR4 jako High-End pro procesory ThreadRipper.

Nová AM4 je zajímavá proto, že AMD mělo dvě mainstreamové platformy, jednu pro APU čipy (FM2+) druhou pro FX (AM3+). Do nové AM4 však můžete osadit jak RYZEN procesory bez grafiky, tak 28nm i 14nm APU čipy. TR4 a X399 je zcela nová platforma, která v minulých generacích neměla předchůdce.

V září 2022 AMD vydalo nový socket AM5 a s ním vydalo nové Ryzen 7000 a novou generaci chipsetů AMD 600.

 

Chipsety pro sockety AM jsou ještě podle klasického modelu Northbridge + Southbridge. Jsou určeny pro sockety AM2, AM2+, AM3 a AM3+.
Každý z uvedených socketů má svoji řadu chipsetů uváděných na trh zároveň s procesory (CPU).
Poslední serie pro socket AM3+ nese označení AMD 9-series.


Chipsety pro sockety FM jsou už bez Northbridge, jehož funkce převzal procesor včetně výkonného grafického jádra (APU). Jsou určeny pro sockety FM1, FM2 a FM2+. AMD tuto řadu chipsetů pojmenovala jako A series. Všechny chipsety pro sockety FM lze použít pro všechny sockety. Je to v podstatě "jen" jižní můstek a vše podstatné je již implementováno v procesoru (APU).


Pro úplnost je zde ještě poslední platforma od AMD [ duben 2014 ] určená pro nevýkonné stolní počítače, ta však již nemá žádný čipset a vše je integrováno do procesoru SoC (System on Chip). Tato platforma má název AM1 (dříve uvedená pod jménem FS1b), ale není to vůbec předchůdce platforem AM.

 

Pravidla označení čipové sady AMD
Všechny čipové sady AMD se označují jako AMD + čipová sada (kód) + segment výrobků. Segment je značen velkým písmenem: X (Multi GPU), T (Premium třída IGP), G (Mainstream třída IGP ) a V (Value třída IGP). Například dříve značené ATI Xpress 3200, kódové jméno RD580, je nyní značené jako AMD 580X CrossFire.