Grafické karty - co koupit?

Věčná otázka je za kolik a bude mi to stačit? Každý má samozřejmě jiné nároky a také jiné finanční možnosti a tak někdo má kartu za 3tisíce, stažené detaily na minimum a hraje a někdo není spokojený ani při maximalním nastavení detailů a FPS 100 a více :-) .

 

Na co si dát pozor a podle čeho vybírat?
Obecně se dá říct, že čím lepší výkon, tím dražší karta.

Grafické karty pro kancelář a multimédia    (Zobrazovadla)
Počítač pro administrativu, k otvírání nenáročných programů, prohlížení internetu a pro běžné využití je dostatečně výkonná grafická kartě již integrovaná v procesoru.

Herní grafické karty    (Nízká - Střední - Vyšší - Nejvyšší třída)
Kvalitnější a tím pádem i výkonnější grafické karty jsou pod označením herní grafická karta.

Profesionální grafické karty
Architekti, strojaři, designeři nebo vědci pro svoji činnosti potřebují už poněkud specifičtější třídu grafických karet. Karty nabízí nejen vysoký výkon, ale i možnost potřebné optimalizace pro profesionální využití (třeba v různých aplikacích).

Nejpodstatnější součást grafické karty tvoří grafický čip. Ten v podstatě udává její výkon. Aktuálně jsou na trhu značky AMD, NVDIA a nově i Intel.
Další součást je grafická paměť která udává rychlost přístupu k datům. Nejčastěji se můžete setkat s pamětí typu GDDR5 nebo GDDR6.
Důležitá součást grafické karty je chlazení. Pasivní chlazení není dostačující, zvlášť pro výkonnější zařízení, a proto bývají opatřena ventilátorem (jedním nebo i více).