Sockety AMD řady AM­1

Pro velmi nenáročné uživatele tu jsou procesory AMD AM1.
Jde v podstatě už o starší nízkospotřebová APU, čili procesory s integrovanou grafikou, jež se firma AMD rozhodla vyrobit i v socketové podobě.
Tyto procesory jsou také vůbec první desktopové modely, o nichž můžeme mluvit jako o plnohodnotných SoC (System on Chip). Integrují totiž v sobě nejen CPU, GPU a paměťový řadič, ale také celou čipovou sadu, čili základní desky s AM1 žádnou čipovou sadu nepotřebují.

 

Tento socket přitom dostal označení AM1, ale nejde o předchůdce AM3+, nýbrž o nejnovější socket v portfoliu AMD.
Deska s AM1 je dobrá jako základ výkonnostně velmi slabého PC, které může posloužit jako HTPC pro přehrávání filmů a brouzdání po webu, přičemž výhodou bude nízká spotřeba.

Socket AM1
Vydání - Duben 2014
Paměti - řadič v procesoru - DDR3-2400 MHz
Procesory - AMD A-serie Kabiny
Sběrnice - není
Chipset - není
Socket AM1 byl představen právě společně s novými verzemi Kabini. Nejde o předchůdce socketů AM3 a AM2, ale o novější socket, jenž je určen pro nízkovýkonné a nízkospotřebové desktopové procesory.
Tyto procesory jsou také vůbec první desktopové modely, o nichž můžeme mluvit jako o plnohodnotných SoC (System on Chip). Integrují totiž v sobě nejen CPU, GPU a paměťový řadič, ale také celou čipovou sadu, čili základní desky s AM1 žádnou nepotřebují.
Kabini pro AM1 tak nabídnou rozhraní PCIe, 2× USB 3.0, 6× USB 2.0, Gigabitový Ethernet a 2× SATA 6Gbps. Různí výrobci desek nenabízí pouze takovouto výbavu, ale využívají různé přídavné kontrolery, aby nabídli více portů USB, SATA či jiných.
Přes procesorový socket probíhá komunikace SoC s paměťmi, sloty PCI Express, obrazovými výstupy, rozhraními SATA a dalšími a také se přes něj bude samotné APU samozřejmě i napájet.
 

Představení socketu AM1 na Světu hardware1a Světu hardware2 a základní info na Wikipedii-AM 1